Zdobądź rycerskie ostrogi!

Zdobądź rycerskie ostrogi!

12 kwietnia 2019 Off By Maciek

Zanim rozpoczniesz przygodę, musisz się o czymś dowiedzieć.

Z Brodów koło Lanckorony na dwór księcia Cieszyńskiego przybył rycerski ród, którego znakiem rozpoznawczym był herb Radwan. Wieś Grodziec posiadali prawdopodobnie już od roku 1444. Maciej herbu Radwan otrzymał od księcia cieszyńskiego Kazimierza godność starosty księstwa cieszyńskiego. Rycerz Maciej nazywany był Grodecius (to nazwa łacińska, którą możemy przetłumaczyć jako Grodecki lub Grodziecki). Maciej miał 3 synów. Najstarsi synowie byli bardzo zdolni i pobożni więc ojciec postanowił posłać ich po nauki do wielkiego miasta Krakowa, gdzie stali się żakami, czyli studentami. Najmłodszy syn, Henryk miał inne zdolności, więc ojciec zdecydował, że pozostanie na zamku w Grodźcu i otrzymał ojcowiznę, czyli majątek ojca.

Maciej rozpoczął budowę zamku w Grodźcu w 1542 roku. Budowa trwała bardzo długo. Ukończono ją po blisko 40 latach. Zakończył ją około 1580 roku najmłodszy z synów Macieja, Henryk Grodeckiego (jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o zamku spójrz na wpis- „Zamek w Grodzcu Śląskim”)

Wnuk Henryka otrzymał takie same imię jak dziadek. Był on ostatnim z Grodeckich na Grodźcu. Zmarł około w 1645 roku i pozostawił po sobie duże długi. Majątek został sprzedany.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o Grodzieckich lektury artykułu dr hab. Wacława Gojniczka pt. „Grodzieccy z Brodów herbu Radwan. Genealogia – sprawy wyznaniowe – pozycja społeczna”.

Pierwsza zagadka:

Rycerze, którzy przybyli do Grodźca z Brodów posiadali herb Radwan.

„Na tarczy w polu czerwonym, złota chorągiew kościelna o trzech polach z krzyżykiem u szczytu. Na tarczy herb szlachecki z piórami czerwonozłotymi w klejnocie. Labry czerwone podbite złotem.”

Podpowiedź:
– godło to zwierzę, przedmiot lub figura umieszczane w tarczy,
– labry to płachta tkaniny spływająca z herbu,
– klejnotem są często strusie pióra.

Wskaż, który herb należy do Grodzieckich:

Druga zagadka:

„Poroża zwierzęcia tego dumnie na jego głowie się prezentują,

zwierze to króluje w lasach tutejszych od wieków”

Jakiego zwierzęcia poroże wiszą nad drzwiami frontowymi zamku?

Trzecia zagadka:

„Stoją dumnie na rogach i bokach ścian,

przed nimi nic się nie ukryje i nic nie ucieknie,

są ważne dla mieszkańców miast i wsi,

mogą ukrywać zbrodniarzy i bandytów

i wysyłać wiadomości o pomoc ”

O czym jest mowa w zagadce?

Jesteś blisko zdobycia rycerskich ostróg, ale czy na nie zasługujesz okaże się w przyszłości, ponieważ musisz przejść jeszcze trzy próby, które poznasz już niedługo.

W. Gojniczek Grodzieccy z Brodów herbu Radwan. Genealogia – sprawy wyznaniowe – pozycja społeczna , w: Grodziec i jego właściciele J. Król, R. Moczała, I. Skrzyżała (red.), Grodziec 2018, s. 11-26.